Katalog Hobby 2020 Ceník ke stažení
Kategorie zboží
Garrett.cz (https://www.garrett.cz/)

Detektor kovů AT Pro: Vodotěsnost aneb vy se ptáte, my odpovídáme

V poslední době jste se nás hodně ptali na vodotěsnost detektorů AT PRO/AT GOLD.

Rozhodli jsme se Vám ušetřit kousek času a sepsali jsme své zkušenosti a postřehy k tématu vodotěsnosti - doufáme, že se z následujících řádků dozvíte všechno, co potřebujete a pokud přece jen ne, tak nám napište nebo zavolejte :-).
 

 


A) Kryt řídící jednotky (Box)

Kryt řídící jednotky detektoru kovů Garrett AT Pro tvoří plastový box, v němž je integrován zásobník na baterie, konektor pro cívku a konektor pro vnější sluchátka. Ve spodní části boxu je vývod pro reproduktor. Řídící jednotka s elektronikou je umístěna na panelu chráněném pevně přišroubovaným krytem. Zásobník na baterie je nedílnou součástí krytu. Vývody s napájecími vodiči vedoucími do vnitřní části jsou utěsněny zalévací hmotou.

Vnější část zásobníku baterií je zakryta víčkem se zámkem. Víčko je osazeno pryžovým těsnícím kroužkem, na které je nanesen silikonový gel. Pokud bude stále obnovována silikonová vrstva na těsnění, nepředpokládám, že by do zásobníku prosákla voda. A pokud ano, tak pouze do zásobníku - tedy jen k bateriím. Dál ne!
 

Oba šroubovací konektory jsou oboustranně vodotěsné. Vnější část je tvořena pryžovým tělem v kovovém krytu, do něhož jsou zasunuty piny. Od vnitřní části konektoru jsou chráněny zalévací hmotou. Takže zde průnik vody nehrozí, ani při dlouhodobém ponoru. Oba konektory jsou nerezové a jsou opatřeny závitem pro dotažení převlečné matice, aby se zamezilo styku vody s kolíky.
 

Stejným způsobem jsou ošetřeny i vývody k reproduktoru. Ty jsou zality zalévací hmotou a tvoří nedílný celek s tělem boxu. V této části netěsnosti jednoduše nejsou -  kryt je proti průniku vlhkosti ošetřen opravdu kvalitně.
 

B) Ovládací panel

K ovládacímu panelu je čtyřmi (4) šroubky přichycena jednotka s řídící elektronikou. Na řídící jednotku dosedají v oblasti membránových spínačů ovládací tlačítka, zajištěná zpevňovacím rámečkem. Rámeček je na silikonová ovládací tlačítka nasunut.

U novějších typů detektorů jsou tlačítka po zkušenostech z terénu zalita po obvodu transparentním silikonem.

 

Vlastní panel má po obvodu drážku pro těsnící pryžový „O“ kroužek, na který je nanesena silikonová pasta. Takto ošetřený ovládací panel je zasunut do boxu a přišroubován dvěma šroubky s těsnícími podložkami. Po zasunutí do boxu a pevné fixaci je detektor dokonale vodotěsný.
 

Na ovládacím panelu se nachází mj. klávesnice. Ta je vyztužena a fixována plastovým rámečkem, takže v běžných podmínkách vykazuje dokonalé krytí před vlhkem, stříkající a stékající vodou a krátkodobým ponorem [KH1] do maximální hloubky 3 metry.



 

C) Ztráta vodotěsnosti

O detektor kovů, stejně jako o další obdobná zařízení, je nutno se pečlivě starat a adekvátně s nimi zacházet. Pokud jakkoli omezíte, nebo budete ignorovat doporučení výrobce, lze předpokládat, že dojde v budoucnu k poškození přístroje vlivem vlhkosti.
 

D) Nejčastější způsoby poškození vodotěsnosti detektoru kovů:

  1. Zanechání detektoru kovů v rozpáleném automobilu
  2. Mechanické poškození přístroje
  3. Neautorizovaný zásah
  4. Vysoký hydrostatický tlak
  5. Průnik prachových částic a písku
  6. Absence údržby

Zmíněné důvody vedou k poškození, v nejhorších případech i k úplnému nenávratnému znišení přístroje.

Ačkoli je tělo detektoru vyrobeno z kvalitních materiálů, vysoké letní teploty a přímé sluneční paprsky dokáží v uzavřeném automobilu nevratně zdeformovat mechanicky namáhanou část krytu. Tedy přesněji místo styku krytu detektoru s ovládacím panelem. Dlouhodobé vystavení vysokým teplotám má za následek deformaci krajní části krytu, na něž působí těsnící guma. Tato deformace je zřetelně viditelná i pouhým okem, jako mezera mezi boxem a řídící jednotkou. Toto poškození je neopravitelné a jeho důsledkem je ztráta vodotěsnosti přístroje.

Bohužel, při hledání v terénu se občas nevyhneme mechanickému poškození. Pokud dojde k jakkoli nepatrnému poškození boxu nebo řídící jednotky, doporučuji ihned vyhledat autorizovaný servis. V opačném případě hrozí při ponoru, anebo prudkém dešti akutní poškození přístroje. V tomto případě (viz. obrázek) došlo k poškození ovládacího panelu. Toto poškození nebylo pod panel labelem zřetelné!
 

Hledači kovů bývají od přírody zvědaví (jinak by také neměli jako koníček hledání kovů), což bohužel někdy znamená i neodborné zásahy a zkoumání detektorů kovu. O těchto „průzkumech“ svědčí oděrky, škrábance, praskliny a jiná poškození v místě spojení krytu s ovládacím panelem. Někteří majitelé, pokud se dokáží dostat až do vnitřku přístroje, velice často a rádi očistí silikonovou vazelínu ze styčné plochy ovládacího panelu, („O“ kroužku), čímž po čase jednoznačně odsoudí svůj přístroj k záhubě. Zde tedy platí: prosím nerozebírejte pevně přidělané části a neodstraňujte vazelínu, silikon ani jiné těsnící hmoty. Mají svůj význam!

Garrett AT Pro je konstruován jako přístroj, se kterým se lze potápět. Ale pozor, jen do maximální hloubky 3 metry a jen krátkodobě (krytí IP 7). [KH2] Pokud dojde k překročení hloubkového limitu, hrozí poškození přístroje. Je to zapříčiněno vysokým tlakem vodního sloupce na ovládací tlačítka. Poznáte to snadno. Detektor se při ponoru buď sám vypne, anebo začne samovolně přepínat funkce.

V tomto případě ihned po vynoření vyjměte baterie, a co nejdříve navštivte autorizovaný servis! Pokud tak neučiníte, hrozí nevratné poškození základní desky.

Pokud budete přístroj používat v písčité vodě, hrozí pří manipulaci s tlačítky jejich poškození. Pokud dojde k protržení gumových tlačítek nebo silikonu uvnitř přístroje, je naprosto neoddiskutovatelné, že došlo k překročení maximální hloubky ponoru. Na takto poškozený přístroj se nevztahuje záruka výrobce.

Velkým nebezpečím, způsobujícím poškození klávesnice detektoru je písek a prach. A je jedno, jestli vlhký nebo suchý. Doporučuji, aby byla klávesnice vždy čistě omytá a vyčištěná. Pokud dojde k průniku písku nebo prachu pod plastový kryt, doporučuji návštěvu značkového servisu. Písek se hromadí a hrozí nebezpečí mechanického poškození vlastních tlačítek a následná ztráta vodotěsnosti přístroje.
 

Závěr

V tomto článku jsme se pokusili osvětlit problematiku ztráty vodotěsnosti detektoru kovů Garrett AT Pro a Gold a současně nastínit důvody, vedoucí k možnému poškození přístroje. Většina poškození vzniká opravdu jen nesprávným zacházením s těmito přístroji. Článek vznikl na základě více než šestiletého používání, testování a servisování detektorů této výrobní řady. Jsme přesvědčeni, že při správném používání detektoru kovů AT Pro nehrozí žádné riziko jeho poškození. Je třeba si uvědomit, že detektor kovů AT Pro není ponorkou, ale jen přístrojem, který je schopen vydržet krátkodobý [KH3] ponor do hloubky až 3 metry. Proto je nutné mít tuto podmínku na zřeteli!

Pokud se o přístroj budete starat dle doporučení výrobce, máte před sebou krásné zážitky, objevené poklady a velké radosti. Držíme vám palce a přejeme mnoho zábavy s Garrettem!

 

Detektor kovů Garrett AT GOLD
21.682 Kč
ks
+-
skladem
Detektor určený pro zkušené hledače, zejména pro ty co hledají komfort a funkce, které vám dopomohou k cílům uloženým hluboko mimo váš dosah. Detektor AT GOLD běží na 18KHz takže je citlivější na barevné kovy.